Spa

Spa'nın Tanımları

Sağlık turizmi raporuna göre; “Su ve çeşitli aromatik kürler kullanılarak vücudun dinlenmesi, ağrı ve acıların azaltılması amacıyla profesyonel ekiplerce uygulanan bir tedavi yöntemi olarak” tanımlanmıştır.

Genel manada; Sağlığı, zindeliği, estetiği ve güzelliği, iyileşmeyi, su ve suyun tedavi gücüyle edinme denebilir.

Uluslararası tanımı: “Birçok farklı profesyonel uygulamalarla bedeni harekete geçirerek, ruhu dinlendirerek ve zihni uyararak bütüncül sağlığın artırıldığı mekânlardır.”

Ayrıca; suyun sıcak, soğuk ve değişik biçimlerdeki akıtma, damlama, sıçramış gibi tatbiki ile birlikte ferahlama ve istirahat hislerinin kapsamı ile bütünleşmiş terapi manalarını ifade eder. Fakat bulunduğumuz yüzyılda sadece su terapileri olmamakla birlikte; farklı masaj ve aroma terapileri, güzellik ve bakım işlevleri gibi farklı sağlık kürü uygulamalarını da barındırmaktadır.

Sudan Gelen Sağlık

Orijinal adı ile “Sanitas Per Aquam” (SPA) yani “Sudan Gelen Sağlık”, Romalılardan bugüne kadar uygulanan su terapilerine verilen isimdir. Su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerde (akıtma, damlama, duşlama, püskürtme) uygulanması ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında kullanılmaktadır.

Spa’nın Faydaları

Hem ruhsal hem de bedensel  anlamda birçok fayda sağlayan yöntemleri içerir. Terapilerinde uygulanan yöntemler, ortamın güzelliği ile birleştiğinde ruhunuza dinlendirici etkiler sağlarken, aroma terapileri ve masaj teknikleri ile bedeniniz rahatlamasını sağlar.. SPA’da kullanılan birbirinden farklı masaj ve uygulamalar vardır. Vücudunuzun ihtiyaçlarına ya da beklentilerinize göre teknikler seçebilirsiniz.

Masaj sırasında kullanılan aroma terapik yağlar ve  kullanılan ürün çeşitleri cildinizi yeniden yapılandırarak, taze bir görünüme kavuşturur. Masaj yağları ise vücudunuza zindelik kazandırmak için ekilidir.

Le spa - Konyaaltı Antalya

SPA’nın birçok faydası bulunmaktadır. Bazıları şunlardır;

  • Toksinleri vücuttan atmak için uygulanan en hızlı yöntemlerden biridir.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışması için destekleyicidir.
  • Romatizmal hastalıkların iyileşmesinde rol sahibidir.
  • Kan dolaşımının düzenlemesine yardımcı olur.
  • Vücudun dinamizmini yeniden kazanmasına yardımcı olur.
  • Zihinsel yorgunluk, stres gibi etkenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Günlük temponun sinir sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.
  • Vücuda yüklenen aşırı elektriği alır ve rahatlama sağlar.
  • Kasların yumuşamasını ve gevşemesini sağlar. Ağır spor antrenmanları sonrası yorulan ve sertleşen kas spazmlarını gidermeye yardımcı olur.

Spa Nasıl Yapılır?

SPA bakımı dendiğinde akla sadece su gelmemelidir. Bu bakımın temel unsurlarının başında şifalı taşlar ve aromatik yağlar gelir. Su, aromatik yağ,  tuzlar ve taşlar kadar profesyonel masaj teknikleri de önem taşır.

SPA su ile birlikte uygulanan bir masaj şeklidir. Ancak, doğal taşların enerjisinden ve aromatik yağların etkilerinden mutlaka yararlanılır. Kişinin ihtiyacına uygun olacak yöntem belirlendikten sonra uygulamaya geçilir. Uygulama sırasında kullanılacak aromatik yağlar ve doğal taşlar da yine kişinin ihtiyaçlarına göre yöntemin içine dahil edilir. Yapılan masajlar, kişinin kan dolaşımını düzenler, ruhsal ve bedensel rahatlama sağlar.

Hazır mısınız?
Bizimle iletişime geçin!